VW Tarihi 1930'lar-1945

Hitler'in orijinal dizaynının taslağı: Beetle' in tarihi 2. Dünya Savaşı öncesi Almanya'sına dayanır, ekonomi kötüdür ve otomobil üreticilerinin coğu pahalı arabalar üretmektedir. Orta sınıf Almanlar için uygun fiyatlı, ucuz araba gereksinimi vardı. Ferdinand Porsche, daha sonraları Beetle için de kullanılan birçok parça ve sistemi daha önce üzerinde çalıştığı küçük arabalar icin kullanmıştır. 1934 yılında yapılan Tip 32 'nin prototipinde aracın arkasına yerleştirilmiş hava soğutmalı, karşılıklı yatay pozisyonda tasarlanmış dört silindirli bir motor ve germe çubuklu süspansiyon kullanılmıştır. Beetle tarzı olarak adlandırılan bu sistem zamanın modern teknolojisi olarak adlandırılmış başka araçlarda da kullanılmıştır. Alman halkı için araba üretme fikri genç Adolf Hitler' in aklına 1923 yılında hapiste iken Henry Ford' un biyografisini okurken gelmiştir. Onun üretim hatları ve başarısından çok etkilenmiştir, ayrıca kendisi araba kullanmayı bilmeyen bir araba hayranıdır. Hitler 1933 subat ayında başbakan oldu ve Berlin Auto Fuarında Alman arabasına dair ilgisini açikladı. 1934 ise hükümetinin 'halk arabası (Volkswagen)' için teşvikte bulunacağını ilan etti. Porsche'nin dizayn yeteneklerinden etkilendiği için ona iki yetişkin ve 3 çocuğu taşıyabilecek 60 mil hıza yapabilecek 33 galon sarfiyatlı bir araç yapma görevini verdi. Fiyat 1000 mark olacaktı, yani zamanın motorbisiklet fiyatından fazla olmayacaktı. Porsche üretimin bu maliyete yapılamayacağını söylesede Hitler onu ikna etti. Ayrıca kafasını ilk taslak üzerinden aracın son haline kadar nasıl olacağı fikri hala meşgul ediyordu.

1936 Beetle Tasarımı

1935 senesinin sonlarında V1 saloon ve V2 convertible modellerinin prototipleri yollara çıkmıştı. Bu araçların alüminyum gövdesi klasik ahşap iskelet üzerine giydirilmişti. 1936 da çelik gövdeli ve çelik iskeletli, 984 cc lik 22 beygir gücündeki bu araçlar artık 65 mil hıza ulaşabiliyordu. Daha sonraları ise 30 prototip araç, her ne kadar bu ucuz araçlarin kendi üst sınıf araçlarının itibarını etkileyebileceğine inansa da, Daimler-Benz tarafindan geliştirildi. Bu prototiplerin geliştirme işi ve test aşamaları Nazi Alman İşçi Cephesine devredildi ve böylece maliyetlerde tasarruf edilerek yeni bir fabrika finanse edilebilirdi. Bu araçlar Stuttgart daki SS ambarlarında en ufak sorunlarına kadar 200 asker ve İşçi tarafından kontrol edildi. Bu arada Dr. Porsche Amerika daki üretim tekniklerini ögrenmek ve bu fabrikalarda, sistemlerde çalişmiş Alman göçmenlerle görüşmek için görevlendirildi ve Birleşik Devletler'e gitti. 1937 de W30 prottipinin testleri devam ederken tasarımda biraz değişiyordu. Masrafları azaltmak için daha ince saclar kullanılırken tavanı ve gövdeyi sağlam tutmak için preslenmiş dolgu malzemeler kullanılıyordu.

W30 Prototip 1937

1937 nin ortalarında, Erwin Komenda yeni gövde tasarımı üzerine çalışıyordu. Sonunda aracın arka kısımda kullanılan bükülmüş sac ve bükülmüş camın o zamanda maliyeti yüksek olduğu için düz cam fikrini ortaya koydu ve ilk bölünmüş camlı Beetle doğmuş oldu. Arka camların bu şekilde tasarlanması aracın kıvrımlarını ve güçlendirilmesine daha fazla kaynak kaldığı anlamına geliyordu, ayrıca ön kısımda da genişleme yapılabilirdi. Bir otobüs firması olan Reutter, Stuttgart da bu aracın tahtadan bir maketini yaptı ve Beetle 1967 yılına kadar neredeyse hiç değişime uğramadı. 1938 yılında bu tasarımın üç versiyonu; sedan, sunroof ve convertible olarak üretildi ve plaka isimlerinden kaynaklı 801,802 ve 803 olarak isimlendirildiler.


Hitler KDF-Stadinda

26 Mayıs 1938 de Hitler 70.000 kişi ve 150 muhabirle bir nazi propagandası yaparak yeni bir farbrikanın temelini attı. Bu aracın ismini 'Kdf- Wagen' ya da 'Gücün sevinci' aracı olarak duyurdu, fabrikanın ve bu kasabanın ismi ise 'Kdf-stadt' olarak isimlendiriliyordu. Hitler ayrıca bu araçlara sahip olmak için bir tasarruf planı ve ödeme sistemini de duyurdu. Böylece otomobil için insanlardan paralar kesilmeye başlanmış oldu. Mayıs 1938 den sonra birkaç konsept araç daha üretildi ve VW38 serisi olarak isimlendirildi. Bu araçların gövdeleri hala Reutter otobüs üreticisi tarafından üretilmekteydi ve haftada ortalama 2 gövde üretiyorlardı. Tam üretime 1939 Eylül de geçilecekti ki - şanssız şekilde II. Dünya Savaşı ortaya çıktı. Binlerce kişiden Beetle için toplanan ödemlere rağmen araçlar teslim edilmedi ve paralar savaş finansmanı olarak kullanıldı.


Yüzen otomobilin prototipi "Schwimmwagen"

Savaşın hız kazanmasıyla, KdF-Wagen lar beklemeye alındı ve askeri araç üretimine ağırlık verildi. 'Kubelwagen' denen ve hava soğutmalı motor ile daha sağlam bir şasi üzerine oturtulan bu araçlar halk arabalarından türetilmiş versiyonlardı. 1942 de Kubelwagen' a Schwimmwagen katıldı; bu dört çekişli karada ve suda gidebilen bir araçtı. 1943 de 12.000 den fazla tutuklu fabrikalarda bu işlerde çalıştırılıyordu. Bunların birçoğu uçak fabrikalarında tamirhane işindeydi Kdf fabrikasını, savaşta çıkarma birliklerinin bombardımanından kurtarmak için başka yere taşımaya karar verildi. Savaşın sonlarına doğru fabrika V1 diye adlandırılan 'buzz bombası' üretimine döndü. Bu bombaları insansız uçaklar taşıyordu ve oksijen yanmalı pulsejet motorları vardı, bu sayede Almanya ve İngiltere arası menzil katedebiliyorlardı. Bu üretiminden dolayı fabrika çıkarma birliklerinin hedefi haline geldi. Birleşik devletler fabrikayı enkaza dönüştürmeden birkaç gün öncesinde bu fabrikadan Londra'ya 3500 den fazla V1 bomba üretilip atıldığı tahmin edilmektedir.


VW Tarihi 1945-1985

II. Dünya Savaşı'nın bitmesi ve Hitler'in1945 te intihar etmesiyle birlikte Almanya'yi yeniden inşaa etme görevi başladı. Ülke karargahlar şeklinde bölümlendirildi Kdf fabrikasının olduğu bölümün komutası ise İngilizlerin kontrolüne geçti. Kraliyet Elektrik ve Makina Mühendisleri 'nin komutasındaki Binbaşı Ivan Hirst direniş güçlerinin lojistik ihtiyacları için tekrardan Beetle üretimine başlangıç olaslığını değerlendirmek ve kontrol etmek üzere fabrikanın sorumluluğuna getirildi. Kdf, yakınlarındaki bir kaleden alıntılanarak 'Wolfsburg' olarak isimlendirildi ve ' Wolfsburg Motor Fabrikası' olarak bilinmeye başlandi.
1946 Mart ayında üretilen 1000. araba

Fabrikadaki birçok makine savaşta başka binalara saklanarak bombardımandan kurtarılabilmişti. Ayrıca stoktaki Kubelwagen parçaları ve eski araçlarla yeniden üretime başlanarak 1946 ya kadar üretime devam edildi. Bu dönemde ayda 1000 kadar araba üretim bandından çıkabilmekteydi. İngilizlerin kontrolünde iki özel araç daha geliştirildi; Radclyffe Roadster ve 4 kişilik convertible. Radclyffe Roadster iki kişilikti ve Binbaşi Hirst' in üstün başarısıydı, ayrıca Albay Charles Radclyffe' in ise 1946 yaz ayları boyunca favorisiydi. Dört koltuklu convertible ise Binbasi Hirst' in kişisel aracıydı. 1948 de Heinz Nordhoff VW fabrikasi General Direktörü olarak atandıktan sonra, Volkswagen'in büyümeye ihtiyacı olduğuna karar verdi ve iki fabrika daha açılarak Beetle prototipleri yapılmasına karar verildi. Karmann 'a dört kişilik bir tasarım, Hebmüller'e ise iki kişilik bir roadster tasarlama görevi verildi. Roadster dizayni Radclyffe Roadster'dan çok farklı değildi; benzer tavan ve yancamlar ile arka motor kapağı, ön kaput değişikliğe uğramamıştı ancak el yapımı panel mevcuttu.


Hebmuller

Frankfurt'ta Alman Endüstri İdaresi Ford'a Volkswagen fabrikasını devretmeyi önerdi, Nordhoff, Ford' un gerekli sermaye yedeklerini sağlayabileceğini ve ihracat kısıtlamalarını kaldırabileceğini öngörüyordu ve bu fikri destekledi. Ford şirketi 1948 yılında fabrikaları ve VW saloon arabalarını ve devir planlarını inceledi. Nordhoff ve Albay Charles Radclyffe Volkswagen'e ortak olması için Ford' u ikna etmeye caliştılar ancak bu söz sahibi olacağı bir devir olmayacaktı. Bu durumda Ford tam kontrolü ve söz sahibi olmaksızın Berlin kontrolünde gelişecek bir operasyon için ortaklığı kabul edemeyeceğini söyleyerek anlaşmadan vazgeçti. Mayıs 1949 da VOLKSWAGENWERK AG kuruldu ve Ekim 1949 da Volkswagen fabrikası resmen Heinz Nordhoff önderliğinde Almanlara teslim edildi. 1951 de Binbaşı Hirst terhis oldu ve İngiltere'ye sivil yaşamaya başladı. Nordhoff 1955 te Volkswagen Amerika'yı kurdu ve o yıl içinde 32.662 Beetle satıldı. Volkswagen Amerika'nın en çok satan ithal arabası haline gelmişti ve1968 de satışların zirve yapmasıyla 423.008 araba satılmış oldu. Beetle modelinde en büyük değişim 1971 de 'Super Beetle' modelinin tanıtılmasıyla gercekleşmiş oldu. Daha önce yalnızca Amerika modellerinde kullanilan IRS sistemli süspansiyon, diğer araçlarda kullanılan Porsche germe çubuklu süspansiyon sistemi yerine entegre edilmiş oldu ve MacPherson süspansiyonları kullanılmaya baslandı. Böylelikle Bu ön süspansiyonlar yakıt deposu ve yedek lastik için daha geniş bagaj hacmi sunmuş oldu. 1302s Super Beetle daki motor hacmi ise 50 beygirlik 1600 cc lik motor ile de geliştirilmiş oldu. Bu değişikliklere gözden geçirilmiç dış gövde tasarımı ve yeni döşeme sistemi de eklendi. 17 Şubat 1972 de Beetle, Ford'un sonrasındaki yeni rakamlarla itirazına rağmen, en çok tercih edilen araç olan " Ford T" modelinin rekorunu egale ederek emin adimlarla yoluna devam etmekteydi.


Son 'Klasik' Beetle üretim bandından ayrılırken

Son klasik Beetle 1978 Ocak ayinda Wolfsburg'daki üretim bandından ayrılırken bir döneminde sonu gelmiş oluyordu. Bu Beetle için son değildi, cabrio versiyonun üretimi Karmann Ghia tarafından 2 yıl daha sürdürüldü, ayrıca 1954 yılında Mexico Puebla da açılmış olan fabrikadan 1981 Mayısında 20.milyonuncu Beetle üretilmişti. Avrupa'nın yüksek talebi doğrultusunda 1985 yılına değin Volkswagen Almanya Mexico'dan Beetle ithal etmekteydi. 1938 yılındaki ilk lansmanından ve 1945 yılındaki üretiminden şaşırtıcı bir 65 yıllık geçmişinde sonra, 30 Temmuz 2003 yılında Volkswagen Mexico, Puebla daki Beetle üretimini de sonlandırdı. 1994 yılında Detroit Motor Fuarında Volkswagen 'Concept1' aracını tanıttı. Tasarımı şirketin California ofislerinde yapilmıştı ve 1998 yılında "Yeni Beetle" olarak üretime girdi. Tasarım olarak eski Beetle'i anımsatıyordu ancak tamamiyle farkı bir araçtı. Golf modeli üzerine inşa edilmiş, su soğutmalı önden motorlu bir araçti.


Klasik Vosvos Tarihçesi

Volkswagen Kaplumbağa aracının öyküsü, dolu dolu 72 yılın, efsanenin ve çok sayıda rekorun öyküsüdür. Alışılmadık bir görünüme sahip olan bu aracın karakteristik özelliği; eğilimli bir burun ve arka yapıya sahip olmasıdır. Bunda amaç aerodinamik bir şekil ve çift eğrilikli kaporta yüzeyine sahip, akranlarına göre çok daha sağlam bir araç elde etmekti. Arkaya yerleştirilen motor ve makas yerine torsiyon çubuğu kullanmadaki neden ise binek otomobillerde belirgin olan yol tutuş problemini gidermekti. Ferdinand Porsche’nin kullanmayı düşündüğü motor da oldukça farklıydı: 3 silindirli, yıldız şeklinde sıralanmış ve maliyetin düşük olması için hava soğutmalı bir blok’tan oluşuyordu. . F.Porsche daha sonraki projelerinde bu motoru değiştirdi ve yıldız şeklindeki 3 silindirli yerine karşılıklı yerleştirilmiş 4 silindirli “boksör motor” isminde yine hava soğutmalı bir motor kullandı ve istediği başarıyı elde etti. Ayrıca uçak yapımı konusunda da deneyimleri olan F. Porsche, bu bilgilerini projesinde de kullanarak oldukça hafif ve stabil bir şase tasarlamak için kolları sıvadı ve düz bir zemin üzerine iki sağlam direk koyarak az malzemeyle amacını gerçekleştirdi. Ne Hitler ile ne de onun dünyayı ele geçirme ideolojisiyle hiç tanışmayan, 55 yaşındaki Ferdinand Porsche, bu stüdyoda yaratacağı bir otomobilin ilk örneklerinin, sonraki yetmiş yılda dünyayı ele geçireceğini kuşkusuz bilmiyordu.

Vosvos’un Tarihsel Öyküsü


1931 - 1 Ocak. Ferdinand Porsche, Stuttgart’ta Kronenstrasse 24 numarada ilk tasarım bürosunu açtı.

1932 - 20 Temmuz. F.porsche, Sovyetler Birliğine gitti ve Sovyet otomobil tasarımcıları ile küçük otomobil geliştirme projeleri üzerine görüşmeler yaptı. - Aralık. Porsche, Tip-32’yi geliştirdi.

1934 - Mayıs. Porsche’e Hitler, Berlin’deki Keiserhof Hotel’de bir araya geldiler. Hitler, Porsche’den “halk için bir otomobil” tasarlamasını istedi.Hitlerin hedeflediği volkswagen 2 yetişkin ve 3 çoçuk taşıyabilecek, 100km hızla gidebilecek, ekonomik, ayrıca 3 silahlı askeri taşıyabilecek ve fiyatı 1000 Reich Mark’ı geçmeyecekti. - Haziran başı. Tip-60 geliştirildi. - 22 Haziran. Porsche Konstrüksiyon Bürosu, Alman Otomobil Endüstrisi Kurumu (RDA) arasında bir “halk otomobili” prototipi üzerinde anlaşma yapıldı. - Aralık. Bugünkü Kaplumbağa’nın “ataları”, V1 (saloon) ve V2 (kabriyole) prototipler tamamlandı.

1936 - Şubat. Üç adet V3 prototip geliştirildi. V3’ler, karşılıklı yatay yerleştirilmiş, 4 zamanlı, 4 silindirli magnezyum alaşımlıydı. - 12 Ekim-22 Aralık. V3’ler, RDA’nın denetiminde 50 bin km’nin üzerinde test edildi.

1937 - 22 Mayıs. Gezuvar (Halk Otomobili Geliştirme Şirketi) kuruldu ve ilk kez Volkswagen sözcüğü kullanıldı. - Eylül ayına kadar Daimler-Benz tesislerinde 985 cc’lik ve 24 HP’lik motora sahip 30 adet Tip-30 üretildi.

1938 - 28 Mayıs. Almanya’nın Aşağı Saksonya yöresindeki Fallersleben Kanalı kıyısında dünyanın en büyük otomobil fabrikasının temeli atıldı. - 7 Haziran tarihli “Motor” dergisinde, Vosvos’un doğumu, “Hitler’in Sevinç getiren güç otomobili” başlığıyla duyuruldu..(Kraft Durch-Freude-Wagen-Kdf-Wagen). İlk Vosvos, daha doğrusu Kdf-Wagen ilanı “Ayda yalnızca 5 mark’a otomobil sahibi olmak...

1939 - Nisan. Tip-38’in, yani kdf-Wagen’in seri üretimi başladı. Elektrik sistemi 6 volt olan Tip-38, saatte 100 km hız yapabiliyordu. - Sedan ve Sonroof’lu Kdf-Wagen, gri-mavi renklerde, iki parçalı arka pencere(split window) ve marşpiyeli olarak üretildi. Tamponlar boyalı, fren sistemi mekanikti. - Tip-60 üretildi. - Motora elle yapılan yaz- kış hava ayarı kolu eklendi. - Nazi subayları ve politikacılar için 40 BG’lik Tip-64 üretildi.

1940 - Şubat. İlk Kübelwagen (Tip-62). - İlk Schwimmwagen (tip-166), - Odun yogası ve kömür tozu ile çalışan Tip-230 Hozbrenners üretildi.

1942 - Kommandeurwagen’le (Tip-92) birlikte dörtteker çekişli Tip-87 üretildi. - Bilinmeyen nedenlerle Tip-32’ler imha edilmeye başlandı.

1945 - Temmuz. Kdf-Wagen fabrikasının adı Wolsfburg Motor Works (WMW) olarak değiştirildi ve yönetim İngilizler’e geçti. - Aralık. Ferdinand Porsche, “savaş suçlusu” olarak Fransa’da gözaltına alınarak tutuklandı(ve 20 ay boyunca cezaevinde kaldı).

1946 - Mart. Bininci VW banttan çıktı. 1131 cc’lik ve 25 HP gücünde motor.

1948 - Mayıs Yirmibeşbininci Vosvos banttan çıktı. - Volkswagen’in yönetimi yeniden Almanlar’a geçti. - Tasarımcı Joseph Hebmüller, 1131 cc’lik ve 25 BG’lik VW Hebmüller’i üretti. - Küllük ve çakmak eklendi. - 4464 adet VW’nin dışsatımı gerçekleştirildi.

1949 - Mayıs. 50 bininci Vosvos banttan çıktı. - Hollandalı galerici Ben Pon’un ABD’ye ilk vosvosu götürmesiyle, vosvos’a Yeni dünya yolu açıldı. - Saat ve kapaklı torpido gözü. - Daha fazla kromaj kullanıldı. Renk seçenekleri arttırıldı. - 1 Temmuz. İlk kabriyo Vosvos satışa sunuldu.

1950 - ABD’ye dışsatım başladı. Dışsatım modeline hidrolik fren konuldu. - 8 Mart Type-2’nin seri üretimi başladı.

1951 - 30 Ocak. Ferdinand Porsche öldü. - Mart sonu. Sac yokluğu nedeniyle üretime kısa bir süre ara verildi. - Dışsatım modelinde ön cam çerçevesi kromajla kaplandı. - Bagaj kolunun üzerine Wolfsburg simgesi yerleştirildi. - Alüminyum krank mili magnezyum alaşımla değiştirildi. - Ön çamurluk yerlerine havalandırma flapeleri. - Kabriyole modellere kilitli torpido gözü. - İlk vosvos Türkiye’ye geldi.(Türkiye’deki ilk vosvos sahibi Op.Dr. Ömer Faik Çelebi’dir. İstanbul’un Çamlıca semtinde yaşayan Dr. Çelebi, Almanya’dan getirttiği çift camlı ve “kara şanzımanlı” lacivert VW’sini tam 33 yıl aralıksız kullandı.)

1952 - Kelebek camı yerleştirildi. - 16 inç’lik jantlar, 15 inç(38 cm) olanlarla değiştirildi. - Tekli arka stop lambası, iki lensli lambalarla değiştirildi. - Motor kapağının dairesel tutamacı T şeklindeki tutamaçla değiştirildi. - Dışsatım modellerine ikinci, üçüncü ve dördüncü viteslere senkromeç. - Yeniden tasarlanan ön panel, hız göstergesi sürücünün önüne yerleştirildi. - İç lamba kapı direğinin yanına getirildi. - Silecekler otomatik hale getirildi. - 11 Eylül. Toronto’da VW Canada Ltd. Kuruldu.

1953 - 23 Mart. Brezilya volkswagen kuruldu. - İki parçalı arka cam, oval cama dönüştürüldü. - Ön burulma çubukları değiştirildi. - Kelebek cam yerlerine kilit düzeneği. - Ön panel küllüğüne tutamaç. - Yalnızca 696 adet VW’nin üretildiği VW Hebmüller tesisleri kapandı. - “Rallilerin Ağabeyi” olarak bilinen ve Kenya’da düzenlenen Safari Rallisi’nde ilk üç sırayı VW-1200’ler aldı. - 100 bininci transporter üretildi.

1954 - 500 bininci vosvos banttan çıktı. - Ateşleme düğmesi kontak anahtarıyla birleştirildi. - Kapılara otomatik iç aydınlatma düğmesi.

1955 - 14 Temmuz. Prototip VW-Karmann-Ghia tanıtıldı. - 5 Ağustos. Bir milyonuncu Volkswagen banttan çıktı. - 19 Eylül. Karmann Ghia, Frankfurt Otomobil fuarı’nda halka tanıtıldı. - Ekim. Karmann Ghia’nın seri üretimi başladı. - 27 Ekim. Volkswagen ABD tesisleri kuruldu. - Tekli egzos borusu, kromajlı çift boruyla değiştirildi. - Stop lambaları yaklaşık 5 cm yukarıya kaldırıldı.

1956 - 8 Mart. Yenilenen Hannover fabrikasında Transporter üretimine başlandı. - Brezilya yapımı vosvos üretimi başladı. - Üç pozisyonlu koltuk ayarı düzeneği.

1957 - Eylül. Karmann-Ghia’nın kabriyole modeli üretildi. - 6 Aralık. VW-Avustralya hizmete girdi. - Arka oval cam, daha geniş cama dönüştürüldü. - Sinyal lambaları soketli flaşörlerle değiştirildi. - Motor susturucusunda iyileştirme yapıldı. - Motor kapağı ızgaraları, kabriyolelerde dikeyden yataya dönüştürüldü.

1958 - 31 Temmuz. Oval camlı son vosvos üretildi. - Ön cam genişletildi. - Plaka lambasının altındaki reflektör kısatıldı. - Yenilenen ön paneldeki yarıklar yataydan dikeye dönüştürüldü. - Silindirik gaz pedalı, düz pedalla değiştirildi. - Safari Rallisi’nde ilk dört sırayı Vosvos’lar paylaştı. AngolaKongo arasında düzenlenen 1500 millik( yaklaşık 2500 km) Afrika Şampiyonası’na katılan 32 otomobilden ancak 7’si (beşi vosvos) ralliyi tamamlayabildi. Vosvoslar birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve altıncı sırayı aldı.

1959 - Motorun ve dişli kutusunun eğim açısı 2 derece arttırıldı. - Lisans anlaşmalarıyla Almanya dışındaki ülkelerde de seri üretim başladı. İhraç edilmek üzere hazırlanan VW artık; Harita cebine, daha büyük arka cama ve sinyal kollarında da ampüllere sahipti. - 1500 millik Kongo maraton Rallisi’ne katılan 34 otomobilden ancak 10’u (yedisi Vosvos) yarışı tamamlayabildi. Vosvoslar ilk üç sırayı aldı.

1960 - 21 Temmuz tarihinde çıkartılan Volkswagen yasası ile sermaye hisselerinin %60’ı halka satılırken %40 hisse Federal ve yerel hükümetin elinde kaldı. - Basma düğmeli kapı kolları takıldı. - Sinyaller Avrupa modellerinde ön kanat flaşörleriyle ve arka lamba kümelerindeki göstergelerle değiştirildi. - Korna halkası bulunan, kromajlı çanaklı direksiyon. - Üretim günde 4 bin adete çıktı.

1961 - 5 Aralık. 5 milyonuncu vosvos banttan çıktı. - Benzin deposunda yapılan değişiklikle bagaj hacmi yüzde 60 oranında genişletildi. - Motorda ayrıntı değişikleri yapıldı, sıkıştırma oranı 7:1’e yükseltildi. - Son hız, 109 km/saatten, 115 km/saate çıktı. - Otomatik jigle konuldu. - Direksiyon dişlileri değiştirildi. - Yolcu tarafına güneşlik ve tutunma kolu. - Volkswagen’in Türkiye temsilciliği Çiftçiler Ticaret ve Sanayi T.A.Ş. firmasına verildi.

1962 - Büyütülmüş üç gözlü arka stop lambası. - Ön panele, bağımsız benzin göstergesi. - Bagaj kapağı yaylı oldu. - Ön çamurlukların üzerine yerleştirilen sinyal lambaları. - İçeride yönlendirilebilir ve ön tamponda sabit birer sis farı. - 3000 millik (yaklaşık 4800 km) Doğu Afrika Rallisi’ne katılan 104 otomobilden 47’si yarışı tamamlayabildi. Vosvos birinci oldu. Yarışın bitiminde Vosvos’undan inen sürücü, “Ben ve O aynı turu bir kez daha yapmaya hazırız!” dedi.

1963 - Bagaj tutamacının üzerindeki Wolfsburg simgesi kaldırıldı. - Naylon kapı camı fitilleri. - Meşin tavan döşemesi.

1964 - Fabrika çıkışı aksesuvar olarak sunulan, kumaş açılabilir tavan yerine, tavanda, çevirme kollu çelik açılabilir pencere. - Daha geniş plaka aydınlatması. - Havalandırma delikli vinleks koltuk döşemeleri. - Direksiyon simidinin kollarına, baş parmakla kumanda edilebilen korna.

1965 - 10 milyonuncu Vosvos üretildi. - Standart modelin adı 1200 oldu. - Gövdede değişiklikler yapıldı. Cam yüzeyleri büyütüldü, cam çerçeveleri ve direkler inceltildi. - Düğmeli motor kilidi. - Arka koltuğun yatabilmesi için düzenek. - Ön süspansiyon sisteminde burçlu sistem yerine rotilli sistem. - Kalorifer kumanda kolları orta tünele monte edildi. - Antartika’da ilk Vosvos.

1965 - 1285 cc’lik ve 50 BG’lik VW-1300 ve Karmann-Ghia üretildi. - Jantlara havalandırma deliği. - Daha yassı jant kapağı. - Sinyal ve uzun farlar kombine biçimde tek koldan kumandalı. - Dörtlü uyarı lambası. - ABD’de volkswagen patlaması! Vosvos tüm rakiplerinden çok fazla sattı: Volkswagen Tip-1 323.998; Tip-2 34.474; Tip-3 65.173; Toplam 423.645 Diger markalar;Ford Falcon 158.968;Dart 160.344; Comet 133.533; Corvair 88.951; Opel 31.555; Volvo 25.126; Datsun 21.726; MG 21.709; Toyota 15.184; Simca 12596; Ford(ing.) 7.932; Saab 6.947.

1967 - 1493 cc’lik, 53 Bg’lik VW-1500 üretildi. - VW 1300’ün motor kapağı değişti. - 1500 modellerde önlerde disk fren. - Kapı kilitleme mandalı. - ABD’de 6 volttan 12 volta geçiş. - ABD modellerinde dik duran far ve çift devreli hidrolik fren sistemi.

1968 - Brezilya’da 50 bininci vosvos üretildi. - Avrupa modellerinde 6 volt’tan 12 volta geçiş. - 1300 ve 1500’lerde havalandırma sistemi. - Motor kapağına havalandırma ızgarası. - Kalın tampon. - VW 1500’lerde yarı otomatik vites seçeneği. - Ön paneldeki düğmeler kauçuk ve üzeri desenli. - Ön sağ çamurluğun üstünde benzin deposu kapağı. - Yassı kapı kolları ve kilitleme düğmesi. - Kaza anında katlanabilen direksiyon mili. - Avrupa modellerde çift devreli fren sistemi. - Tandır kollarının kullanımıyla bağımsız arka süspansiyona geçiş. - ABD modellerde katalizör.

1969 - VW 1300’de yarı otomatik vites seçeneği. - Arka cama rezistans. - Kontak ve direksiyon kilitleri birleştirildi. - Bagaj açma kolu içeriye alındı.

1970 - VW 1302 (Amerika’da Süper Beetle) üretildi; McPherson tipi helezonlu ön süspansiyon, bağımsız arka süspansiyon.Yeni bagaj tipi. Arka yan cam bitiminde havalandırma ızgaraları ve daha uzun ön kısım. - VW 1500’lerin motor kapağında havalandırma ızgarası. - Çamurluk üstüne genişletilmiş ön sinyaller. Arka sinyallerde yan reflektörler.

1971 - 1584 cc’lik 1302-S. Silindir kapaklarında çift emme kanalı ve geliştirilmiş manifolt. - İki devreli silecek. - Dört kollu direksiyon simidi. - Tüm Vosvos tarihi boyunca rekor üretim: 1.219.314 - Volkswagen Bruxelles S.A. kuruldu.

1972 - 17 Şubat. 15.007.034’üncü Kaplumbağa’nın montajıyla Volkswagen”dünya şampiyonu” imalatçı oldu ve Ford Model T’nin (Tin Lizzy) rekorunu kırdı. - Çok yönlü koltuk ayarı. Otomatik emniyet kemeri. - Direksiyonda silecek kontrolü.

1973 - VW 1303: Bombeli cam, bombeli bagaj kapağı, büyük tamponlar, geniş arka stoplar, siyah deriden ve genişletilmiş torpido.

1974 - 1303 S üretildi. - Haziran. 364.401’inci son Karman-Ghia banttan çıktı. - 1 Temmuz. Wolfsburg’daki üretim sona erdi. - VW 1200’lere geniş tampon. - ABD modellerinde: Çarpma şiddetini azaltan körüklü tampon; emniyet kemerine bağlı kontak kapama devresi. - Bütün modellerde geniş arka stoplar.

1975 - Mart. Nijerya’da Volkswagen fabrikası açıldı. - Ön sinyaller çamurluk üzerinden tampon kenarlarına alındı. - Ön tamponlar içten darbe gidericili. - VW 1303’lerde krameyerli direksiyon. - Daha yumuşatılmış debriyaj. - ABD modellerinde yakıt enjeksiyonu.

1977 - Koltuklara, ayarlı başlıklar. Kumaş koltuk kılıfları.

1978 - Avrupa’da 16.255.500, dünyada 19.300.000’inci son Vosvos Almanya’nın Emden kentinde üretildi ve buradaki üretim sona erdi. - Üretim VW-1200 ile sınırlandırıldı. - Sınırlı sayıda VW-1303 kabriyole üretildi.

1980 - Ocak. Almanya Osnabrück’teki üretim sona erdi.

1981 - 15 Mayıs. Meksika, Puebla’da 20 milyonuncu Vosvos banttan çıktı. Bugünün anlamına, özel bir vosvos üretildi.

1985 - 12 Ağustos. Almanya’da son 3145 Vosvos üretildi. - Avrupa içinde üretilen son vosvos, Wolfsburg’daki müzeye yerleştirildi. - Meksika’da, standart kasa üzerine 1200 ve 1600 seçenekleriyle üretim başladı. - Üretim yalnızca Nijerya, Brezilya, Meksika, Peru ve Uruguay’da devam ediyor.

1986 - 7 Aralık. Brezilya’daki VW-Kaplumbağa üretimi sona erdi. - Almanya’da da üretimin sona ermesinden sonra gözler Meksika’ya çevrildi; günde 300 Vosvos üretiliyor.

1987 - Nijerya, Peru ve Uruguay’daki üretim sona erdi. Üretim yalnızca Meksika, Puebla’da sürüyor.

1992 - 24 Haziran. 21 milyonuncu VW Meksika’da üretildi. - VW şasisi üzerine Buggy modeli - Temmuz. Dünyanın ve ABD’nin en büyük otomobil şirketi General Motors ile Volkswagen arasında soğuk savaş yaşanıyor. GM’nin başında bulunan, “ çılgın ispanyol” lakaplı Ignacio Lopez’in VW’ye transfer olması üzerine, GM, Lopez’i sanayi casusluğu yapmakla suçlandı. - Kasım. Türkiye’de ilk Vosvos örgütlenmesi: VW Fun Club-İzmir kuruldu.

1993 - 4 Şubat. Brezilya hükümetinin 30 milyon dolar’lık desteği ile Brezilya’da Vosvos üretimi yeniden başladı. Yeniden faaliyete geçen fabrikanın kapasitesi yıllık 240.000 araç oldu ve otomobilin fiyatı da 7.200 dolar olarak belirlendi. - 12 Haziran. Türkiye’de ikinci Vosvos örgütlenmesi; VW Fan Club-İstanbul kuruldu. - 23-25 Temmuz. Paris yakınlarında düzenlenen 5. Volkswagen Festivali’ne Yaklaşık 3000 VW katıldı - 28 Kasım. Bir vosvos, Fantom jetiyle yarıştı ve “kazandı”. Avrupa ralli şampiyonu Roland Jütting’in kullandığı 500 BG gücündeki Vosvos, Alman Hava Kuvvetleri’ne ait 7000 BG gücündeki Fantom ile yarıştı. Vosvos, 12 saniye süren yarışı çok az bir farkla önde bitirdi. - Kasım. Doğuş otomotiv, Volkswagen’in Türkiye temsilcisi oldu.

1995 - Ekim. Almanya’da Reve süpermarketlerzinciri, mağazalarında vosvos satmaya başladı. Şirketin basın sözcüsü, Meksika’ya getirdikleri ve 16.666 mark’a sattıkları 300 Vosvos’un büyük ilgi gördüğünü, ellerinde çok az kaldığını söyledi.

1997 - Volkswagen’in eski Türkiye temsilcisi Çiftçiler firması, Meksika’dan 18 adet Vosvos ithal etti ve 21 bin dolardan satışa sundu. 44 BG’lik katalitik konvertörlü Vosvos, 100 km’de 9 lt benzin yakıyor.

1998 - Meksika’da üretilen yeni VW’ler, Klasik VW’lerden farklı idi. Yeni VW’ler, enjeksiyonlu ve katalizörlü. Frenler disk. Tamponlar boyalı. Far çevreleri, kapı kolları, aynalar siyah ve plastik. Jant kapakları boyalı...

2003 - 30 Temmuz. 21.529.464’üncü son Vosvos, Meksika’nın güneydoğusundaki Puebla kentinde üretildi ve Wolfsburg’daki müzeye gönderildi.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR